You are here

P15-Hypothyreosa – snížená funkce štítné žlázy

Česky

Případ č.15
Hypothyreosa – snížená funkce štítné žlázy

 

Odpověď lékaře:

Jde o sníženou sekreční funkci štítné žlázy s nutností léčebného doplňování hormonů. Použití magnetoterapie: lze výhodně využít hojivých a stimulačních účinků magnetoterapie k podpoře přirozené sekrece těchto hormonů, pokud je zachována alespoň částečná vlastní sekrece.

Hypothyreosa - snížená funkce štítné žlázy - je onemocnění, které je způsobeno sníženou či chybějící funkcí štítné žlázy - a tedy nedostatečnou produkcí jejích hormonů. Příčina nedostatku hormonů štítné žlázy může být velice rozmanitá, projevy choroby však bývají stejné. Hypothyreoza je relativně častým onemocněním, vyskytuje se více u žen než u mužů. Nedostatek hormonů štítné žlázy vyvolává sníženou spotřebu kyslíku organismem, čímž se celkově snižuje úroveň metabolismu, jsou zpomaleny i psychické pochody. Nemocný je spavý, malátný, zimomřivý, pomalý, se sklonem ke zvýšené únavě. Má suchou, ztluštělou, nažloutlou kůži, prořídlé suché vlasy, odulý výraz v obličeji, často oteklé ruce či nohy, mohou se vyskytnout i otoky kolem očí, chraplavý hluboký hlas, nezřídka i zvýšenou hmotnost. Příčinou vyšší váhy je jednak zadržování většího množství vody v organismu , jednak celkově snížený metabolismus. Někteří nemocní mohou trpět zácpou, což je důsledek zpomalené činnosti trávicího ústrojí. Časté jsou u žen poruchy menstruačního cyklu či sterilita a u mužů mohou být poruchy potence. Postiženy jsou i psychické funkce, objevuje se ztížená výbavnost, relativně časté jsou i depresivní stavy. Bývá, mimo jiné, zvýšený cholesterol a ostatní lipidy. To vše vede k urychlení aterosklerotického procesu a důsledkem je častější výskyt ischemické choroby srdeční u těchto nemocných. Ne u všech pacientů jsou příznaky onemocnění takto silně vyjádřeny, často se setkáme jen s zimomřivostí a zvýšenou únavou či zažívacími obtížemi. Příčiny snížené funkce štítné žlázy dělíme na periferní a centrální. Periferní hypothyreóza vzniká na základě přímého postižení štítné žlázy (zánětlivá onemocnění, po operacích št. žlázy, chronický nedostak jódu-prostá struma aj.), kdežto centrální porucha vzniká jako následek postižení hypotalamu nebo hypofýzy (stavy po zánětech mozku, úrazech, nádorové postižení), které funkci štítné žlázy regulují. Základem terapie je podávání chybějících hormonů štítné žlázy a pravidelné endokrinologické kontroly.

Nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie nenahradí chybějící hormony, může však pozitivně ovlivnit hojivé procesy ve žláze a působit protizánětlivě. Hypothyteóza nám nebrání používat magnetoterapii na bolesti krční páteře a další oblasti v blízkosti žlázy.

Typy dopisů: