You are here

P7-Crohnová nemoc

Česky

Případ č.7
Crohnová nemoc - u klientky nově diagnostikované onemocnění, ptá se o jaké onemocnění jde a zda může magnetoterapie pomoci.


Odpověď lékaře:

Crohnová nemoc - jde o zánětlivé onemocnění postihující trávící trakt v různých částechod jícnu až po konečník, který má výraznou tendenci recidivovat. Příčina choroby zůstává neobjasněná. Jako vyvolávající faktory bývají označovány traumata, infekce, alergie a imunitní reakce, hormonální poruchy, neurogenní a psychogenní faktory a k tomu ještě přistupuje dědičná dispozice. Sliznice postižené části střeva je silně prokrvená, prosáklá, s fibrinovými povlaky, polypy a vředy. Zánětlivý proces má tendenci pronikat do okolí. K příznakům patří bolest, průjmy nebo zácpa s nevolností a zvracením, krvácení ve stolici, teploty. Léčba - nedráždivá bezezbytková dieta, hormonální a imunosupresivní léky, antibiotika, spasmolytika, operační zákrok - střevní resekce. Recidivuje 30 až 50% nemocných.

Možnosti použití nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie: mohou se zde pozitivně uplatnit protizánětlivé, imunostimulační účinky a stimulace hojivých procesů. Vhodnější je začínat s aplikací v klidovém období onemocnění a to dlouhodobě. Zahájit 2x denně po 20 minutách a po cca 3 týdnech přejít na 3x denně po 30 - 45 minutách. V případě zahájení magnetoterapie u akutních potíží zůstávat na kratších expozicích až do zlepšení zdravotního stavu a pak postupně dávky zvyšovat. Lze aplikovat během roku několik cyklů - např. střídat 2 měsíce aplikace magnetoterapie a 1 měsíc bez.

Typy dopisů: