You are here

P36-Pomočování

Česky

Případ č.36
Chlapec - 12 let - pomočování, bere nosní kapky ADIURETIN.


Odpověď lékaře:


Bere antidiuterický hormon, který ovlivňuje zpětnou resorbci vody v ledvinách a snižuje tím její vylučování. Noční pomočování může mít řadu příčin. Lze očekávat velký podíl psychiky. Pulzní magnetické pole je vhodnou metodou v rámci celkové léčby u nočního pomočování. Aplikovat dle doporučení (viz obrázek postavy s aplikačními možnostmi + přidat expozice v bodě 2). nemocnění patří k těm, kde se může podílet celá řada patologických mechanismů.

Noční pomočování dětí - enuréza - to uznaný zdravotní stav, jímž trpí více než 5 miliónů dětí v celé Evropě - cca 10% všech sedmiletých dětí. Lékaři prokázali, že psychologické problémy nezpůsobují noční pomočování, ale obráceně noční pomočování může způsobit psychologické problémy. Noční pomočování může být jednoduše a efektivně léčeno. Noční pomočování je častější u chlapců než u dívek.

Příčiny nočního pomočování - většina pomočujících se pacientů má normálně fungující močový měchýř a normální průběh spánku, ale neprobudí se, když se močový měchýř naplní a dojde k pomočení. K opakovanému nočnímu pomočování dochází tehdy, když ledviny vyrobí více moči, než je močový měchýř schopen pojmout - je-li nerovnováha mezi těmito dvěma faktory - počínaje normální kapacitou měchýře a nadměrnou noční produkcí moče, a konče malou kapacitou měchýře a normální produkcí moče. Zpomalením produkce moči během noci můžeme pacientům pomoci. Noční pomočování má genetickou predispozici. Noční pomočování často postihuje více členů rodiny a přibližně tři čtvrtiny pomočujících se dětí má jednoho nebo oba rodiče, kteří trpěli stejným problémem.

V základní patofyziologii enurézy se uplatňují tyto čtyři faktory:

  • funkce močového měchýře,
  • spánek,
  • produkce moči,
  • genetika.

Antidiuretická léčba - vstupuje do problematiky vzájemného vztahu produkce moči a enurézy.

Pulzní magnetoterapie je zde indikována (viz Možnosti použití magnetoterapie), ale nemůže pokrýt všechno (může zde výt výrazná psychická nástavba apod.). Aplikovat NPMP na oblast bederní páteře a močového měchýře 2x denně a dlouhodobě. Vhodné doplnit o aplikace krční páteře a hlavy. Bojovat proti infektům, dodržovat pitný režim, režim spánku a další pokyny pediatra.

Typy dopisů: